EnglishSlovak
záznamov v databáze: 162758                                                  aktualizované: 09.02.2018 07:24 
Informácie Info Návštevná kniha Kniha návštev E-mail E-mail
Hľadaj priezvisko:

  
Kategórie:
 
Osobnosti
Zoznam cintorínov
Cintoríny na webe

Tlač parte:
 
Online tlač smútočných oznámení

Cintorínske služby:
 
pohrebníctva, kamenári...

Genealógia
Referencie
Aktuality


   

Úryvok z článku denníka SME zverejneného 22.10.2008

....Niektoré osobnosti z Národného cintorína v Martine či iných svojich príbuzných z rôznych dedín možno nájsť na webovej stránke, ktorú spracoval Košičan Pavol Knurovský. Na celoslovenskom cintoríne sa objavujú mená známych osobností a tých, ktorých tu zaregistrovali ich príbuzní či prevádzkovateľ. Na ich hrobe možno z ktoréhokoľvek kúta sveta zapáliť virtuálnu sviečku či položiť kyticu. Prečítajte si celý článok

Poďakovanie

Vážený pán Mgr. Štefan Kolivoško, milý a Vážený pán Pavol Knurovský. ,,Chcem sa Vám, vašim spolupracovníkom a pánu Knurovskému aj v mene mojej manželky Marty poďakovať za vašu veľmi pracnú, vedeckú, dokonalú a krásnu kompilačnú prácu, ktorou ste zvečnili pamiatku mnohých tragicky zahynutých Židovských občanov mesta Košice." ,,My s mojou manželkou Martou rod. Mildwurfovou sme rodáci z Košíc a poznali sme väčšinu ľudí a ich rodiny, zvečnené vo vašej knihe. Myslím si, že je málo ľudí Židovského, ale aj nie Židovského pôvodu, ktorým natoľko záleží na zväčšení pamiatky spoluobčanov ako Vám. Nebyť tejto dokonalej kompilačnej práce, pamiatky týchto tak tragicky zhynutých ľudí bola by zmizla bez stopy. Pán Knurovský mi povedal, že sa možno chystá aj anglické vydanie. Bolo by to veľmi dôležité, aby druhá, tretia a ďalšie generácie bývalých Košičanov mohli prácu čítať. Nehovoriac o tom, že hodnota knihy z hľadiska prameňa pre eventuálne vedecké práce vo verejných knižniciach a hlavne v univerzitných knižniciach bola by aj bez znalosti slovenčiny prístupná.,, ,,Pri tejto príležitosti je mojou svätou a milou povinnosťou poďakovať sa pánu Knurovskému, ktorý tak pracne a aj s pomocou svojej pani manželky s toľkou námahou zozbieral, zostrojil a utvoril dobrovoľne, bez toho, aby ho niekto požiadal alebo poveril dokonalý website košických Židovských cintorínov. Pán Knurovský sa neustále stará o zachovanie Židovských pamiatok v Košiciach, pre čo ho úprimne a s vďakou obdivujeme. Mnohí moji ešte žijúci priatelia, roztrúsení po celom svete Vám a pánu Knurovskému môžu byť nesmierne vďační za Vašu námahu a starostlivosť. Je to skoro neuveriteľné, že sa nájdu ľudia, ani nie Židia, ktorí sa snažia zvečniť pamiatku spoluobčanov a ich rodín, ktorých tak bez dôvodu, beštiálne zničili a trýznili. Ja osobne oficiálne nezastupujem žiadnu organizáciu, ale som považoval za svoju morálnu povinnosť vyjadriť Vám, vašim spolupracovníkom a zvlášť pánu Knurovskému moju hlbokú úctu a vďačnosť. Ospravedlňujem sa Vám pán Mgr. Štefan Kolivoško i Vám milý a Vážený pán Knurovský, že som tak doteraz neučinil. Nech mi slúži ospravedlnenie, že som tu v neustálom strese pretože bojujeme za náš konečne získaný Židovský štát, aby sa neopakovalo, že sme bezbranní proti smrteľným nepriateľom." S dokonalou úctou Moshe Mikuláš Friedrich, D. T. Haif 6. augusta 2002 Izrael

Virtuálny cintorín

Reportáž odvysielaná v relácii REFLEX na TV MARKÍZA 2.1.2007
pozrite si reláciu REFLEX na TV MARKÍZA

Aj na Slovensku funguje virtuálny cintorín.

Reportáž odvysielaná 1.11.2006 na televíznej stanici TA3
pozrite si reportáž na TA3

Košičan P.Knúrovský zriadil vlastnú internetovú stránku, mapujúcu slovenské...

Košičan Pavol Knúrovský zriadil vlastnú internetovú stránku, mapujúcu slovenské cintoríny
V Sobranciach našiel hrob Švajčiara, ktorý si predpovedá smrť v roku 2011 Ľudia majú rôzne záľuby. Zberateľské, chovateľské či iné. čítajte Košický VEČER z 27.októbra 2006

Košičan Knúrovský buduje virtuálny cintorín.

Košice (TASR) - Takmer 10 000 ľudí už navštívilo virtuálny celoslovenský cintorín, ktorého databázu buduje už štyri roky na internete košický dôchodca Pavol Knúrovský. Na stránku www.cemetery.sk umiestnil aj zoznam pochovaných osobností, medzi ktorými je napríklad herec Július Satinský, televízny redaktor Braňo Kríž a ďalší. Stránku denne dopĺňa o nové i staršie údaje, ktoré čerpá z rôznych prameňov - tlače, encyklopédií či internetu. Informácie si vymieňa s ľuďmi, ktorí majú podobné hobby. Databáza, vrátane osobností, už obsahuje 79 000 mien. Stránky sa stali dobrou pomôckou pre genealógov, ale aj pre laikov ktorí tu môžu nájsť svojho menovca alebo aj príbuzného, uviedol Knúrovský. Na virtuálnom hrobe môžu zapáliť sviečku, položiť kvety alebo zanechať odkaz. Dajú takto o sebe vedieť a nadviažu kontakt s príbuzným, o ktorom ani netušia, že žije na opačnom konci zemegule. Pred Pamiatkou zosnulých pomohol Knúrovský istému Košičanovi nájsť miesto posledného odpočinku jeho deda, ktorý odišiel v roku 1946 na front a vnuk ani nevedel, kde je pochovaný.
O reakciách na webovskú hovorí jej kniha návštev, keď s výnimkou jedinej všetky sú kladné.
31.10.2003 Košický Korzár

TASR

Košice 1. novembra (TASR) - Na internetovskej databáze košického verejného cintorína, ktorý je 35 hektárovou rozlohou a približne 40 000 hrobmi najväčší na Slovensku, pracuje niekoľko rokov košický dôchodca Pavol Knúrovský.

Jeho hobby nie je samoúčelné, ale prináša prospech najmä pozostalým doma i vo svete, ktorí hľadajú miesto posledného odpočinku blízkych. Naposledy, ako uviedol dnes Knúrovský pre TASR, jeho informácie, zverejnené na webovskej stránke mesta Košice prispeli k tomu, že košická Židovská náboženská obec získala zo všetkých kútov sveta na obnovu poškodených hrobov 1,5 milióna korún. Vyše 130 náhrobných kameňov totiž poškodili mladiství vandali na židovskom cintoríne v apríli tohto roku. Po početných žiadostiach bývalých Košičanov, ktorí tam majú pochovaných príbuzných, sa Knúrovský rozhodol zničené hroby fotograficky zdokumentovať a fotografiami dopĺňal zoznam poškodených hrobov, ktorý mu poskytol predseda ŽNO Pavol Sitár. Databázu pripojil k už existujúcej webstránke židovského cintorína, ktorú pred rokmi vytvoril ako druhú po vojenskom cintoríne padlých v 1. svetovej vojne.

Podobný virtuálny cintorín na internete, ktorému dal názov Kto bol kto, pripravuje Knúrovský o významných osobnostiach, pochovaných na cintorínoch v Košiciach, keď zistil, že mnohé hroby chátrajú, alebo sú zrušené, pretože nemá kto platiť hrobné miesto na ďalšie roky.

Knúrovský vytvoril aj internetovú stránku Pamätníka vojakov Červenej armády, ktorí padli pri oslobodzovaní východného Slovenska. Zverejnil na "webe" aj zoznam nemeckých vojakov, pochovaných na košickom verejnom cintoríne v rokoch 1944 - 1945. V súčasnosti pracuje na zdokumentovaní cintorína košickej mestskej časti Myslava.

se


NOVÝ ČAS


KORZÁR


  Rozhovor pre RÁDIO VÝCHOD november 2002 (mp3 - 3,7MB)